ساختمان ها را می توان به عنوان بزرگترین منبع از لحاظ اتلاف انرژی نام برد. لازم است با توجه به این موضوع به بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها توجه بیشتر نمود تا با بحران انرژی در آینده مواجه نشده و از آلودگی بیش از اندازه محیط زیست هم جلوگیری شود. بر اساس آمار، ساختمان ها تقریبا بیشتر از یک سوم انرژی مصرفی هر کشوری را به خود اختصاص داده اند که می توان به نقش پنجره در اتلاف انرژی ساختمان اشاره کرد. این میزان با توجه به قیمت جهانی، ارزشی به میزان شش میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است.

نقش پنجره در ساختمان

عنصر مهم در طراحی ساختمان انتخاب پنجره است که قبل از ساخت بنا باید در مورد محل و نوع آن تصمیم گیری شود. پنجره علاوه بر زیبایی ساختمان و تامین نور و روشنایی نقش های دیگری هم برعهده دارد. به عنوان مثال فیلتر نمودن نور خورشید و هوا از مزایای دیگر نصب پنجره است که نباید نادیده گرفته شود. پنجره ها می توانند فضای داخلی را زیباتر نمایند و یا حتی در مواقعی به عنوان مسیری برای فرار در لحظات حساس مثل آتش‌سوزی تلقی گردند.

نقش پنجره در از دست دادن انرژی ساختمان

بر اساس آمار اعلام شده از سوی کارشناسان، اتلاف انرژی در ساختمان به میزان 40 تا 50 درصد به پنجره ها اختصاص دارد. وجود پنجره در هر ساختمانی الزامی است که می تواند در انتقال انرژی به صورت هدایتی و تشعشعی نقش موثری داشته باشد.

راه های اتلاف انرژی ساختمان از طریق پنجره:

• ورود هوای بیرون به فضای داخلی ساختمان
• اختلاف دمای هوای داخل و بیرون ساختمان

راهکارهای موثر در جلوگیری از اتلاف انرژی از طریق پنجره

امروزه به دلیل فناوری های نوینی که در صنعت در و پنجره به وجود آمده، مصرف انرژی بهینه شده و بالطبع آسایش و آرامش افراد نیز آفزایش یافته است. در این زمینه راهکارهای علمی بسیاری پیشنهاد شده است تا مصرف کننده بنا به بودجه و سلیقه خود بتواند مصرف انرژی را در ساختمان خود مدیریت نماید. استفاده از پنجره های چند جداره می تواند یکی از این راه ها باشد.

نقش پنجره های چند جداره در کاهش اتلاف انرژی

یکی از راه های کاهش نقش پنجره در اتلاف انرژی ساختمان، می تواند تعویض آنها با پنجره های چند جداره باشد. در این شیوه به دلیل کاهش 20 تا 30 درصدی در اتلاف انرژی، می تواند بهترین روش برای صرفه جویی در مصرف انرژی محسوب گردد. متداول ترین نوع پنجره های چند جداره، پنجره های دوجداره است.

چگونه پنجره های دوجداره از اتلاف انرژی جلوگیری می کنند؟

پنجره های دوجداره از دو جداره شیشه ای تشکیل شده اند که مابین این دو لایه هوا قرار دارد. وجود هوا مابین لایه ها می تواند پنجره را از نظر تبادل دما عایق نموده و اتلاف گرما را از طریق رسانندگی کاهش خواهد دهد. در صورتی که هوای بین دو لایه شیشه را با مکش خارج نماییم، خلاء ایجاد شده می تواند میزان قابل توجهی عایق حرارتی پنجره را افزایش دهد.

چگونه می توان اتلاف انرژی از طریق پنجره ها را کاهش داد؟

1. استفاده از قابی با ضریب حرارتی خیلی کم برای پنجره
2. استفاده از قابی متشکل از دو یا چند جداره ( در این حالت یک یا چند لایه از جنس عایق حرارتی مثل هوا می تواند فضای درونی ساختمان را از فضای خارجی جدا نماید.)
3. قرار دادن پنجره در محل دقیق آن و در قسمت بیرونی ساختمان
4. استفاده از شیشه های دارای فناوری جدید که انتقال حرارت در آنها بسیار پایین باشد.
5. به کارگیری روکش های مختص شیشه
6. استفاده از سایبان با توجه به اقلیم منطقه
7. استفاده از پرده در قسمت داخلی ساختمان برای پنجره ها
8. انتخاب پنجره متناسب با اقلیم منطقه